CDC: Majoritatea tinerilor aleg Abstinenţa

Publicat de la 28 iulie 2010 in Familie, Sănătate - Scrie un comentariu

Un studiu recent arată că majoritatea tinerilor sunt virgini, ceea ce contrazice constatărilor grupurilor de planificare a familei care susţin că tinerii aleg să nu se abţină de la sex şi că este nevoie de mai multe lecţii despre sex. (CBN)

Centrul de control a bolilor a aflat că 58%  dintre fetele şi 57% dintre băieţii cu vîrsta între 15-19 ani nu au avut relaţii sexual niciodată.

Cel mai frecvent motiv invocat de către tineri a fost că relaţiile sexuale sunt contra religiei sau incorecte din punct de vedere moral.

Judie Brown, preşedintele American Life League, a declarat “Studiul are o semnificaţie enormă pentru şcolile noastre publice şi cele private – majoritatea luînd în consideraţie întroducerea curriculumului educaţional despre Planificarea familiei, care este destul de neportivit şi periculos.”

Acest raport mai demonstrează că numărul tinerilor cu “experienţă sexuală” a scăzut după ce a ajuns la 51% în anul 1988.

Ana Ciolan, echipa Ştiri Creştine.

Care e părerea ta?

Scrie un comentariu!